Прекратяване на брака. Разводът по взаимно съгласие
Съгласно разпоредбите на Семейния кодекс бракът се прекратява със смъртта на единия от съпрузите, с унищожаването на брака, както и с развод.
Всеки един от съпрузите може да поиска развод, когато бракът е дълбоко и непоправимо разстроен. Когато между съпрузите е налице сериозно и непоколебимо съгласие за развод, съдът допуска развода без да издирва причините за прекратяването на брака. Това съдебно производство е безспорно като за последиците страните са постигнали взаимно съгласие. В този случай не се събират доказателства за разстройството на брачната връзка. За съда е достатъчно да е налице „сериозно непоколебимо съгласие на страните“ или с други думи, предпоставката за прекратяване на брачната връзка е общата воля на страните.
Страните следва да постигнат споразумение относно местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения, издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име.
Съдът утвърждава постигнатото споразумение, когато установи, че същото отговаря на законовите изисквания и че са защитени интересите на децата.
Съдебното решение, с което се утвърждава споразумението между страните относно правните последици на развода влиза в сила веднага. Нещо повече, решението на съда, с което се допуска развод по взаимно съгласие не подлежи на обжалване.
Последиците от прекратяването на брака са, че след развода бившите съпрузи престават да бъдат законни наследници един на друг и губят изгодите, произтичащи от направени преди развода в полза един на друг на завещателни разпореждания. Даренията, направени във връзка или по време на брака в полза на единия съпруг мога да бъдат отменени.
Настоящата статия е актуална към датата на публикуването и не представлява правна консултация. В случай, че се нуждаете от правна консултация, може да се свържете с нас.