Имуществени отношения между съпрузите. Брачен договор.
С приетия през 2009г. Семеен кодекс се предостави възможност съпрузите да избират между три режима на имуществени отношения: законов режим на общност, законов режим на разделност и договорен режим.
Съгласно законовия режим на общност вещните права, придобити по време на брака врезултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Съпрузите имат равни права върху общото имущество. Разпореждането с общо имущество се извършва съвместно от двамата съпрузи.
Законовият режим на общност се прилага, когато встъпващите в брак не са избрали режим на имуществените си отношения, както и ако са непълнолетни или ограничено запретени.
Законовият режим на общност може да се промени по време на брака, ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор.
Съгласно законовия режим на разделност правата, придобити от всеки от съпрузите по време на брака, са негово лично притежание.
Договорен режим: Встъпващите в брак могат да уредят имуществените отношения помежду си с брачен договор. Брачен договор могат да сключат само дееспособни лица. Брачен договор може да бъде сключен от съпрузите и по време на брака.Брачният договор съдържа уговорки само относно имуществени отношения между страните като може да бъде изменян и прекратяван.
Избраният от съпрузите режим на имуществени отношения може да бъде променян по време на брака. Агенция по вписванията води регистър на имуществените отношения на съпрузите.
Настоящата статия е актуална към датата на публикуването и не представлява правна консултация. В случай, че се нуждаете от правна консултация, може да се свържете с нас.